Alla inlägg under mars 2013
Idag har jag haft mitt livs första lönesamtal! Jag var lite nervös inför detta faktiskt, men det gick nog rätt bra. Är nöjd med mina svar, men det var särskilt en fråga som jag inte riktigt visste vad jag skulle svara på. Som tur var förstod chefen mina svar väldigt bra samt att han lyssnade. Hade tid halv elva hos honom, och vi var klara strax innan elva.
När jag var klar hos honom gick jag på toa och därefter för att tjöa lite med N. Väntade en halvtimma då hon skulle ta sin rast då vi gick till stan för att kika lite. Vi var inne på Lindex och Vero Moda. Det fanns en del snyggt inne på Vero Moda måste jag säga, men på Lindex var det sådär fast N. såg en snygg Kavaj som hade passat henne bra. När hennes rast var slut följde jag med till jobbet för att hämta min cykel innan jag cyklade hem.
Väl hemma messade jag med A. om skola imorgon, men jag fick ringa upp henne till slut sen när vi hade lagt på strax efter ett ringde D. från Resursen om jobb ikväll. La mig efteråt till två bara för att vila lite innan jag gick upp och fixade Wok och Cous cous till middag! Väldigt längesen jag åt just Wok nu, men denna gången var det bara Grönsaker - inget Kött till. Fick ringa till Vaktmästaren också som hjälpte mig att sätta upp den där ringklockan i hallen. Fick låna hans skruvmejsel också då jag inte fick tag på min granne samt att han hjälpte mig att lägga själva bänken över skivan. SÅ nu ikväll när jag kom hem har jag gjort det sista på min Tv-bänk!! ÄNTLIGEN är den färdig monterad och klar! Ska ta bild imorgon. Har även lagt in mina DVD-filmer samt ställt min Teve där och min Stereo. Jävligt nöjd är jag!
Kvällen har i alla fall gått bra, men jag har känt mig lite varm och tung i hövvet. Det är säkert mensen som spökar tror jag då jag känner att jag har ont i magen nu istället.
Dags att sova nu känner jag, är väldigt trött. Hoppas att Ni haft en bra dag! Natti och tjing tjong
Det har vart lite mycket nu det senaste med både jobb samt allt fixande efter målaren som var klar i tisdags. Började montera min Tv-bänk igår och den satt jag med resten av eftermiddagen till sent på kvällen, men vid elva var det totalt stopp. Jag var helt utmattad av trötthet. Hann inte kolla på teven elle sitta vid datorn igår på hela dagen. Det var jävligt skönt att lägga sig igår då det inte tog lång tid innan jag somnade. Sov bra fram till två nån gång då jag vaknade, och sen halvsov jag la fram till fyra typ då jag var på toa. Sov uselt resten av natten och morgonen. Det gick bara inte!
När jag väl hade gått upp hoppade jag in i duschen, åt Kiwis när jag var klar och sen monterade ringde jag grannen som fick komma upp och hjälpa mig med min Tv-bänk. Märkte igår att det var löst nånstans, men jag kunde inte komma på var. Han såg det rätt så snabbt att det var glapp så vi satte ihop den tillsammans, och han fixade glappet. Då var det lagom till att jag skulle cykla iväg till jobbet så det var ju bra det!
Eftermiddagen var lite dryg, men sen har kvällen gått fort och det har gått bara bra. Det var bra att jag hade en matlåda klar sen i lördags med Spaghetti och Köttfärssås så slapp jag fixa med det idag inann jag skulle iväg. Förresten har det vart underbart med fint väder dem senaste dagarna! Snön som är kvar försvinner mer och mer, men det är mest på gräsmattorna just nu, jääävligt skönt det!
Ska göra klart det allra sista på Tv-bänken imorgon då jag måste låna grannens skruvmejsel igen, den var mycket bättre när det gällde att skruva, fick bättre grepp samt att skiten kom nånstans! Så imorgon kommer en bild på den - det kan jag lova! Nä, dags att sova snart. Natti och tjing tjong
Dagens gastronomiska middag!
Igårkväll var jag så jävla trött då jag kunde ha lagt mig redan klockan nio vilket inte är likt mig direkt. Självklart gjorde jag inte det utan det blev lite mer än två timmar senare isället. Snakca om att jag var helt slut igår och jag somnade rätt fort. Var väldigt trött när jag gick upp, men på morgonen och förmiddagen har jag känt mig utvilad för en gångs skull!
Längesen jag körde en dagens nu, here you go!
* Tröja, Only Cassels, NY- Jag gillar denna då den är skön samt färgen!
* Byxor, Vila.
* Strumpor, H&M.
Blä, imorse var det jävligt segt att gå upp. Klockan ringde halv tio då A. och jag skulle träffas i skolan för att plugga. Jag var fysiskt trött i kroppen efter igår så det var kämpigt att ta sig upp idag, men jag kom upp till slut. Jag kom några minuter efter tio då jag fick cykla försiktigt på cykeln på grund av snön som kom igår fast det gick ändå bra. Hela förmiddagen var jävligt flummig då man knappast orkade tänka eller så, sen var det ett jävla bråk och skrik där vi satt så man blev störd på grund av dem. Blev inte mycket skrivet idag alls på de tre timmarna som man var där. Eftersom A. skulle jobba tog hon bussen vid Postterminalen och jag höll henne sällskap lite tills vi skuljdes åt. Det sista hon sa till mig när hon gick på: ramla inte nu!! Och vad händer??? Tro faaaaaan att jag ramlar med den jävla cykeln. De hade inte plogat så jag såg inte trottoarkanten som jag skulle upp på. Slog i mina händer speciellt knogarna på vänster hand kom i kläm samt mina fötter slog jag i, annars klarade jag mig bra! Kommer få ett jättefint blåmärke på handen nu som redan börjar synas..
När jag kom hem efter skolan och vurpan fixade jag en Ciabatta som jag köpte igår som jag åt i soffan framför teven. Var så jävla seg och slö så jag la mig vid halv tre för att vila lite. Somna till en stund fast jag vakna till fyra igen, jävla tur det! Låg och drog mig en stund innan jag gick upp. Blev inte at tjag fixa nån mat innan idag då jag inte kände för det. Istället tog jag min andra Ciabatta när jag kom hem istället. Liite sent, men det fick gå idag! Har inte haft nån vidare matlust idag heller i och för sig..
Dem där timmarna som jag jobbade har det inte vart några problem. Däremot är det smågrejer som stör mig när folk inte gör vissa saker. Alla är ju olika och man göra olika mycket samt olika saker, men när det är rent slarv retar jag ihjäl mig på vissa saker!! Så är det.
Dags att sova snart i alla fall. Natti och tjing tjong
ÄNTLIGEN har jag köpt mig ett fint brickbord!
Har velat ha ett sånt här bord ett bra tag nu så i fredags slog jag slag i saken och beställde detta.
Jag är verkligen jättenöjd med det lilla bordet som man lätt kan ta bort brickan ifrån.
Hur jag har inrett mitt lilla bord är bara provosoriskt tills jag bestämt mig hur jag vill ha det.
Dessutom passar detta bordet så bra in på mina nya tapeter och den övriga inredningen!
I helgen tvekade jag ju över min beställning från Ellos då jag kände att jag nej, det jag ville ha fanns inte där. När jag väl har bestämt mig för nåt och fått en bild av hur jag vill att det ska se ut är det inget annat som duger. Istället googlade jag i torsdags kväll där jag hittade denna sidan som hade det jag ville ha. Först i fredags eftermiddag slängde jag iväg min beställning som kom igår, extra kul när det är snabb leverans. Jag är jättenöjd med min beställning!
Detta beställde jag från Glasverandan:
* Vitt Brickbord, 399 kronor, Glasverandan www.glasverandan.se- Jag är hur nöjd som helst med denna besällningen! Billigare än på Ellos samt snyggare dessutom! Jag älskar detta lilla bordet.
Nu ikväll har jag verkligen vart helt slut!! Orsaken? Det är allt städande efter att målaren har vart här..
Vaknade rätt tidigt idag efter åtta då jag var tvungen att gå på toa, men jag la mig igen. Försökte somna om, men det gick inte då killarna som skulle leverera min Tv-bänk ringde strax efter nio. Visste att dem skulle komma idag, men inte vilken tid då det var mellan nio och tre. Så jag blev bara glad över att dem skulle komma tidigt, de kom efter halv tio nån gång. Nu återstår bara att montera ihop den förstås samt tippa min gamla bokhylla som delvis ska monteras ner. Grannen skulle hjälpa mig, men han har åkt på influensan så det blev inget av med att fixa bokhyllan eller börja med min Tv-bänk. Lite surt men inget man kan göra nåt åt. Har haft och göra ändå så det gjorde inte så mycket!
När killarna hade levererat mon Tv-bänk la jag mig lite till faktiskt då jag visste att jag behöver lite mer sömn i kroppen. Skönt var det att få sova lite. Började med att gå ner till tvättstugan då jag fick en tvättid igår - det blev sex maskiner idag. Inte så jättemycket tvätt denna gången vilket är jävligt bra för en gångs skull. Mina Handdukar och Träningsbyxor tvättades separat annars hade det blivit minder tvättar. Tog i alla fall tid på mig hemma mer än att passa klockan idag för att springa upp och ner då jag hade så mycket annat att göra.
När jag hade slängt in de två första maskinerna började jag att dammsuga i storarummet. Jag är jävligt nöjd med min nya dammsugare! En sån skulle jag egentligen investerat i för längesen då min gamla var så jävla värdelös jämfört med denna från Electrolux. Har dock ont i ryggen nu känner jag efter allt städande. En hel del damm hade jag efter dessa dagarna när målaren vart här som försvann, så jävla skönt! Sen var det bara att tvätta golven, damma av skrivbordet, bordet i hallen och lite andra ställen. Tvättade även mina fönster på utsidan. Haha, folk måste tänkt att jag vart knäpp i hövvet som tvättar fönstrena när det snöar, men dem var ju så jävla immiga! Behöver dock göra om det igen fast det tänker jag vänta med tills det blir varmare ute!
Ville som sagt fixat bokhyllan idag, men jag var så jävla trött sen när jag var klar med allt intensiva städande. Har kunnat börja tömma lite saker i köket också som skulle stå i skrivbordet. Toaletten och hallen är nu helt färdiga det enda som ska upp är min inredning som ska upp på väggarna - skönt att två rum är klara i alla fall! Egentligen är det inte så mycket kvar nu bara det som ska in i bokhyllan samt i lådorna på min Tv-bänk. Fördelen med allt detta är ju att jag har fått kasta lite också! Efter allt detta var jag ta mig fan helt slut i kroppen!
Hade ett paket att hämta ut idag på Pressbyrån så jag tog bussen vid halv sex. Först gick jag in på ICA där jag köpte Ciabattabröd, Gurkor, Sallad coh Tv-tidningen. Nu är pengarna slut skönt att det är löning om en vecka! Bussarna var dock sena idag på grund av det här jävla snöandet som vi haft heeeela jävla dagen samt gårdagen!! Vårdagjämning? Jo, tjena!! Snarare Vinterdagjämning (finns ingen sån dag, men det känns så)!
När jag väl kommit hem fixade jag min lilla beställning, satte mig i soffan lite vid datorn innan jag satte mig och åt. Är glad över att jag hade Kycklingsallad kvar sen igår då jag knappast hade orkat fixa mat.
Nä, hoppas att Ni haft en bra dag! Tjing tjong
Undrar vad det kan vara i paketet?
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 |
3 | |||||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 |
|||
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 |
|||
18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 |
|||
25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 | |||
|